Servisler

Endoskopi Ünitesi

Endoskopi Ünitesi

Endoskopi

Endoskopi, insan vücudunda bulunan boşluklardan yararlanarak organları incelemektir. Bunu yaparken steril ve uygun ışık kaynakları kullanılarak vücut içindeki hareketler incelenir.

Yemek borusu, onikiparmak barsağı mide görüntüleme işlemine gastoroskopi, kalın bağırsak görüntüleme işlemine ise kolonoskopi denilmektedir.

Sadece 8-10 mm kalınlığına sahip bükülerek yön verilebilen bir çubuk, işlemin yapılabilmesi için müdehale edilecek noktaya ulaşılarak hedef organa tanı koymayla başlar.

Uzunluğu yaklaşık 110-120 cm arasında değişen cihazın ucunda, kamera bulunur ve geçtiği bölgeleri monütöre yansıtır. Bu görüntülerden faydalanılarak organ ve organdaki hastalığa tanı koyulur.Gerekirse tanı için parça alınabilir.Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 3- 5 dk içinde tamamlanabilmektedir.Tedavide en önemli unsur hastadan 6 saate varan bir açlık istenmesidir.

Endoskopi 40 yıldır özellikle sindirim sistemi incelemesinde kullanılmaktadır. Eskiye oranla çok hareketli, esnek, daha ince, görüntü kapasitesi yüksek cihazlar var. Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir. Eğer bir engel yoksa hastaya bir ön hazırlık olarak ilaç uygulanmalıdır. Öncelikle gastroskopi işlemi öncesi hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi diş hekimlerinin de kullandığı bölgesel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra da kol damarından rahatlatıcı ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir. Endoskopi bu şekilde yapıldığı zaman çok rahat olur. İşlem bittikten sonra hasta bir iki saat sonra işinin başında olabiliyor. Ama o gün araba kullanmasını ve aşırı dikkat gerektiren işler yapmasını istemiyoruz.

Gastroskopi

Yutma ile ilgili problemler(ağrılı yutma, katı veya sıvı gıdaları yutmada zorluk, besinlerin takılarak inmesi gibi),

Karın ağrısı ile birlikte kusmalar,

Tıbbi tedavi ile geçmeyen mide ekşime ve yanmaları,

Karın ağrısı (karnın orta üst kısmında, açken veya yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkan kemirici nitelikte veya devamlı ağrı),

Kusmayla kırmızı renkli veya kahve telvesi görünümünde kan gelmesi,

Baryumlu mide grafisinde anormallik görülmüşse doktorunuzun istemi ile gastroskopi yapılması gerekmektedir.

Kolonoskopi

En çok 2 nedenle bu tetkik istenilmektedir;

1- Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 40-50’nin üzerindeyse her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız. Kolonoskopiyle poliplerin bulunup çıkarılması ile kalın bağırsak kanser gelişimi önlenebilmektedir.

2- Diğer hastalıkların tanısı için; doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları veya laboratuar anormallikleri varsa (izah edilemeyen karın ağrısı veya anormal kan testleri varsa) kolonoskopi istenilmektedir.

Laparoskopi

Laparoskopi, karın içini, optik bir cihaz kullanarak gözlemlemektir. Bu cihaz 1 cm.lik göbek altı küçük bir kesiden karın içine yerleştirilir. Karın içini aydınlatarak, rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve de gerekirse aynı anda karın alt bölgesinde açılan 3 – 5 mm’lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir. Halk arasında kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

Aslında Laparoskopi genel cerrahide ve diğer bazı cerrahi branşlarda da kullanılmasına karşın burada verilecek olan bilgiler Kadın Hastalıklarını ilgilendirmektedir.

Laparoskopi, jinekolojide, pek çok farklı amaçla yapılabilir. Hatta denilebilir ki kanser ameliyatları da dahil olmak üzere her türlü jinekolojik cerrahi girişimi yapma olanağı vardır. En sık olarak, jinekologlar tarafından gebe kalmada güçlük çeken infertil hastaların takip ve tedavileri esnasında gebe kalmalarına engel olacak bir problemin var olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılır.

Örneğin, karın içersinde oluşan ve kadının tüplerinin fonksiyon görmesine engel olan yapışıklıklar, önceki bir ameliyattan, geçirilmiş bir iltihabi hastalıktan veya endometriozis hastalığından kaynaklanmış olabilir. Yapışıklıklar, tüp-yumurtalık ilişkisini, tüpün rahat hareket ederek atılan yumurtayı yakalamasını engeller. Bu nedenle de tedavi edilmelidir.

Bunun dışında karın içersinde yer aldığı düşünülen kist, myom, dış gebelik gibi değişik problemlerin kesin tanısında ve de tedavisinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Yine ailesini tamamlamış ve başka gebelik arzulamayan bayanlarda tüplerin (kanalların) bağlanması amacıyla da sıklıkla uygulanmaktadır.

Laparoskopi, genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Kullanılan aletler ise bu amaç için özel olarak hazırlanmış cihazlardır. Laparoskopik işlemlerin en büyük faydalarından birisi operasyon sonrası günlük yaşama kısa sürede dönebilmektir. Hasta genellikle aynı gün taburcu olur. Açık ameliyata kıyasla çok daha kısa sürede iyileşme, daha az ağrı ve daha az enfeksiyon (iltihaplanma) riski gibi avantajları vardır.

Rektoskopi

Rektoskopi, görece olarak son derece kolay bir incelemedir. Bu uygulamaya özgü olan bir cihaz olan rektoskopla yapılır. Cihaz 1–2 cm çapında sert bir tüptür ve bir ışık kaynağı ile gözle inceleme imkanı sağlayan optik bir kısımdan oluşur. Rektoskop denen cihaz, makattan düz bağırsak boşluğuna doğru sokulur ve düz bağırsak duvarları direk incelenir. Daha net ve kesin bir inceleme için rektoskop vasıtasıyla düz bağırsak boşluğuna çok az miktarda hava verilir ve böylece duvarlar hafifçe gerilmeye başlar. Cihazla uygulanan bu tip manevralar yapılacağı zaman, gerekli olan bütün tedbirlerin alınması ve dikkat gösterilmesi şartıyla hiçbir risk söz konusu olmaz. Rektoskopi, son derece önemli ve faydalı bir inceleme olup, hem düz bağırsak mukozasındaki herhangi bir sorunu belirlemesi, hem de biyopsinin gerekli oluğunda bağırsaktan parça alınmasının sağlaması bakımından oldukça başarılı sonuçlar verir. Rektoskop, sert bir cihaz olduğu için düz bağırsak boşluğunun üzerinde olan bölgelere sokulamaz.

Rektoskopi, ışıklı bir alet vasıtasıyla kalın bağırsağın son bölümünün gözle incelenmesini sağlayan uygulamadır ve bu uygulamayı yaptırmadan önce hastanın aç olarak hastaneye gitmesi ve bağırsaklarının boşaltılması için lavman yapılması gerekir. Bu tür işlemler yapılacağı zaman anestezi uygulanır ve böylece ağrılı bir uygulama yaşanmaz. Hasta özel bir muayene masasına yatırılır ve 5 dakika içinde uygulama bitmiş olur. Bu uygulama esnasında da tümör, ülser, ur gibi şüpheler için de biyopsi alınabilir.

Rektoskopi Kullanım Amaçları : Rektoskopi, her tür rektal kanamalarda, tümör şüphelerinde, hemoroidlerin incelenmesinde, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarında, makat bölgesindeki ağrılarda, kolon kanseri şüphesinde uygulanabilir. Rektoskopi esnasında hasta bir rahatsızlık hissetmez ancak uygulama sonrasında işlem esnasında gaz verildiği için kişi gaz ve şişlik sıkıntısı çekebilir. Ancak bu da tuvalete çıkması ile yok olur. Rektoskopi Hazırlık İçin Neler Yapılmalıdır?Rektoskopi uygulamasından bir gün önce bol sulu besinler tüketmelisiniz. Çay, süt, çorba, bol su, tüketilebilir. Asla ekmek  üketmemelisiniz. Lavmanı muayeneden önce makatınıza sıkarak uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra tuvalete gidip  ışkılayın.